冀教版(三起)三年级下册《Unit 4 Food and Restaurants》2018年单元测试卷(2)
发布:2024/4/20 14:35:0
一、听录音,选单词.(10分)
-
1.听录音,选单词
A. hamburger
B. hot dog
C. cake组卷:2引用:2难度:0.0 -
2.听录音,选单词
A. milk
B. juice
C. water组卷:1引用:2难度:0.0 -
3.听录音,选单词
A. watermelon
B. pear
C. orange组卷:0引用:2难度:0.0 -
4.听录音,选单词
A. take
B. like
C. would组卷:1引用:2难度:0.0 -
5.听录音,选单词
A. thanks
B. please
C. welcome组卷:0引用:2难度:0.0
二、听录音,选句子.(10分)
-
6.听录音,选句子
A. I like oranges.
B. I like pears.组卷:0引用:1难度:0.0 -
7.听录音,选句子
A. What do you like?
B. What would you like?组卷:0引用:2难度:0.0 -
8.听录音,选句子
A. May I have one?
B. May I have a hamburger?组卷:2引用:1难度:0.0 -
9.听录音,选句子
A. I'd like some juice.
B. Would you like some juice?组卷:0引用:1难度:0.0 -
10.听录音,选句子
A. I'll take twenty pears.
B. I'll take twelve apples.组卷:1引用:1难度:0.0
三、听录音,排序.(10分)
-
11.听录音,排序
1.
6.组卷:0引用:1难度:0.0
四、听录音,选答语.(10分)
-
12.听录音,选答语
A. Five yuan.
B. I'll take five,please.组卷:0引用:2难度:0.0
十一、看图补全对话.(填序号,10分)
-
36.看图补全对话
Panda: What would you like?
Monkey: (1)
Panda : Ten yuan.
Monkey:(3)
Panda: Yes.
Monkey:(4)
Panda: Twenty yuan.
Monkey:(5)
A. I'll take some bananas and peaches.
B. I'd like some bananas.
C. How much are the bananas?
D. Do you have any peaches (桃子)?
E. How much are they?组卷:2引用:2难度:0.6
十二、读短文,完成下列各题.(10分)
-
37.读短文,完成下列各题
Danny and Jenny are in a shop(商店).They'll buy (买) some fruit.There are many apples,bananas,oranges,pears and watermelons.How much are they?Four yuan for one jin (斤) of apples.Two yuan for a jin of bananas.Three yuan for a jin of oranges.Five yuan for a jin of pears.One yuan for a jin of watermelons.They'll take some.
1.根据短文内容,选择正确答案.
(1)Where is Danny?
A.At home.
B.At school.
C.In a shop.
(2)What will Danny and Jenny buy?
A.Some food.
B.Some vegetables.
C.Some fruit.
(3)How much are the oranges?
A.Two yuan for a jin.
B.Three yuan for a jin.
C.Four yuan for a jin.
(4)Are there any pears in the shop?
A.Yes,there are.
B.No,there aren't.
C.I don't know.
(5)They'll take two jin of apples and five jin of watermelons.They are
A.12
B.13
C.14
2.根据短文内容,判断正(T)误(F).
(1)Danny and Kim are in a shop.
(2)They don't like fruit.
(3)They'll buy some food.
(4)Four yuan for a jin of apples.
(5)There are oranges in the shop.组卷:15引用:2难度:0.7